Atelier A16 Rotterdam: Mobiliteit als Vliegwiel voor Verandering

Luchtfoto van de A16. Foto: a16rotterdam.nl

In opdracht van de Gemeente Rotterdam en in samenwerking met de TU Delft, Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Rijkswaterstaat, en Vereniging deltametropool gaat het Atelier A16 Rotterdam: Mobiliteit als vliegwiel voor verandering van start. Dit nieuwe IABR atelier heeft als doel met ontwerpend onderzoek de toekomst van de A16 en het omliggend gebied te verbeelden. Centrale vraag daarbij is hoe de interactie tussen het systeem van de Ruit Rotterdam, specifiek de A16, en de stad Rotterdam, met de ontwikkelingen in de Oostflank, kan bijdragen aan bredere waarde creatie: kortom een andere kijk op infrastructuur en omgeving als vliegwiel voor verandering. 

Onderzoek van

  • Iris Wijn

    Iris Wijn

    Iris Wijn is stedenbouwkundige, afgestudeerd aan de Academie van Bouwkunst Amsterdam in 2013. Haar afstudeerproject werd geselecteerd voor de Archiprix en leverde haar een nominatie op als ‘Young Innovator 2016’ bij het College van Rijksadviseurs (CRa). Daarna heeft zij samengewerkt met Steven Broekhof in Atelier NOU aan diverse ruimtelijke onderzoeken en is zij van 2020-2024 werkzaam geweest bij KCAP, waar zij zich richtte op binnenstedelijke transformaties.

    Bij de IABR fungeert Iris als ateliermeester voor het Atelier A16 Rotterdam: Mobiliteit als vliegwiel voor verandering. Haar onderzoek ‘Never Neverland’ naar de ring van Amsterdam is bijzonder relevant voor de IABR. Het project verkende mogelijkheden om de stad binnen en buiten de ring van Amsterdam te verbinden, met een focus op het transformeren van de ringzone naar een integraal onderdeel van de stad. Haar begrip van een infrastructuurcontext en haar vermogen om complexe vraagstukken te vertalen naar concrete oplossingen maken haar geschikt om het Atelier A16 Rotterdam: Mobiliteit als vliegwiel voor verandering te leiden vanuit IABR. Ze kijkt niet alleen met een professionele blik naar het onderzoeksgebied rondom de A16, maar ze is zelf ook bewoner van de Rotterdamse Oostflank, wat haar een uniek perspectief geeft op de lokale uitdagingen en kansen binnen het projectgebied.

Credits

In opdracht van de Gemeente Rotterdam en in samenwerking met de TU Delft, Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat, Rijkswaterstaat, en Vereniging Deltametropool.

Ateliermeester Iris Wijn leidt dit atelier vanuit IABR. We hebben ook twee ontwerpteams aan boord: West 8 en H+N+S en het economisch onderzoeksbureau Decisio.

De stad groeit verder, het veranderend klimaat en andere transitievraagstukken als wateropvang, leefbaarheid en biodiversiteit drukken hun stempel op Rotterdam. De Ruit van Rotterdam speelt een grote rol in de bereikbaarheid van Rotterdam, in de regio en naar de rest van Nederland, maar kent ook negatieve impact op onze brede welvaart, zoals op het gebied van barrières, uitstoot, geluidshinder, externe veiligheid en ruimtelijke kwaliteit. Met de beperkte ruimte in het stedelijk gebied voor verdere uitbreiding van het fysieke hoofdwegennet, zijn we op zoek naar innovatieve integrale oplossingen die de infrastructuur en omgeving multifunctioneel verbindt, in plaats van verdeelt. Zo zoeken we naar hoe de Ruit niet alleen mobiliteit kan dienen, maar op een groter vlak bijdraagt aan brede welvaart. Hierbij laten we ons inspireren door succesvolle voorbeelden zoals de Antwerpse Ring, A2 Maastricht en Zuidelijke Ringweg Groningen, terwijl we tegelijkertijd kijken naar oplossingen die passen bij de unieke condities van Rotterdam en het mobiliteitssysteem in de regio.  

Het ontwerpend onderzoek is onderdeel van een breder traject binnen het Kennis-en innovatieplatform Stedelijke Ringwegen en Ruimtelijke Ontwikkeling. De IABR zorgt tijdens dit ontwerpend onderzoek voor een optimaal en inspirerend proces in het Atelier A16 Rotterdam: Mobiliteit als vliegwiel voor verandering. We kijken uit naar een periode van creatieve samenwerking en innovatief denken om de uitdagingen van de toekomst het hoofd te bieden. Samen streven we naar een duurzame en welvarende toekomst voor Rotterdam en zijn omgeving. 

Video: Noor Mastenbroek

Video: Roel van Tour

Video: Roel van Tour